Labrador retriever - RUTYNOWA PIELĘGNACJA 


Zarówno budowa anatomiczna, jak i struktura sierści labradora sprawiają, że zabiegi pielęgnacyjne można ograniczyć do mini­mum. 

Jednak jak każdy pies myśliwski, labrador nie potrafi się oprzeć pokusie szaleńczych biegów, kąpieli i tarzania się w błocie, toteż ogólny stan psa trzeba kontrolować codziennie.

ZDROWE OCZY BEZ WYCIEKU Oczy zdrowego psa są czyste i błyszczące, z różowymi spojówkami. U starszych labradorów zdarza się, że dolna powieka nieco opada, a podrażnione spojówki maja tendencję do stanów zapalnych. Okolice oczu psa można przemywać codziennie watką zmoczoną w letniej wodzie. Jeśli oczy są zaczerwienione, zmętniałe lub pojawia się wyciek, należy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza.

CZYSZCZENIE ZĘBÓW Labradorom trzeba zapewnić regularną kontrolę uzębienia, należy codziennie sprawdzać, czy np. w pysku nie utkwiło obce ciało. Raz w tygodniu należy wyczyścić psu zęby używając pasty dla psów. Pasty dla ludzi są zbyt ostre i mogą drażnić dziąsła. Dziąsła masujemy okrężnymi ruchami. Rutynowe czyszczenie zębów zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego. Dodatkowo pies powinien dostawać twarde gryzaczki, które świetnie czyszczą zęby.

KONTROLA USZU Do ucha najlepiej zaglądać codziennie, sprawdzając czy nie dostało się tam żadne ciało obce i nie ma objawów chorobowych. Nadmiar wydzieliny usuwamy delikatnie. Nie należy wpychać wydzieliny w głąb kanału usznego. Zaczerwienienie skóry wewnątrz małżowiny usznej oraz pojawienie się ciemnej wydzieliny może świadczyć o obecności stanu zapalnego, który wymaga konsultacji weterynaryjnej.

OBCINANIE PAZURÓW Pazury labradora rzadko potrzebują przycinania, a jeśli jest to konieczne, najlepiej użyć specjalnego obcinacza. Labradory biszkoptowe maja jasne pazury i łatwo je obcinać bez uszkodzenia rdzenia, obcinanie pazurów czarnych i czekoladowych psów jest trudniejsze i wymaga doświadczenia. Ciemnoróżowy rdzeń pazura jest unerwiony i ukrwiony, toteż pazury należy obcinać tak, aby go nie uszkodzić. Osoby niewprawne powinny poprosić o pomoc weterynarza.

HIGIENA OKOLIC ODBYTU Lizanie i drapanie okolic odbytu może być oznaką zapalenia gruczołów około-odbytowych na skutek zalegania w nich wydzieliny. Można je opróżnić uciskając równomiernie okolice odbytu używając kawałka ligniny lub papieru.

PIELĘGNACJA WŁOSA Krotki, gęsty włos labradora jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji i nie wymaga specjalnych zabiegów. Jednak typowe dla tego rodzaju sierści linienie sprawia, ze trzeba go szczotkować przynajmniej raz w tygodniu, a skłonność do tarzania zmusza do częstych kąpieli. Szczotkowanie szczotką z włosia usuwa martwy włos i brud, a także jest doskonałym masażem dla skory. Jeśli używamy szczotki drucianej trzeba uważać, by czesząc zbyt energicznie nie uszkodzić delikatnej skory psa. Na zakończenie czesania i szczotkowania warto przetrzeć sierść psa irchą. Zbiera ona resztki martwego włosa, a sierść staje się zdrowa i błyszcząca. Labradory linieją intensywnie dwa razy do roku, trzeba je wówczas czesać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Zaniedbane psy, zwłaszcza starsze, mogą się mocno skołtunić zwłaszcza na portkach i ogonie. Intensywnie liniejącego psa najlepiej wyczesać energicznie drucianą szczotką, przy okazji należy sprawdzić, czy nie ma pcheł i wyprysków na skórze.

STAŁY RYTUAŁ PIELEGNACJI W psim rozumieniu wszelkie zabiegi pielęgnacyjne są przejawem dominacji właściciela, bowiem w szczenięctwie dominująca nad malcami matka zajmowała się utrzymaniem ich w czystości. Labra­dory zwykle uwielbiają wszelkie zabiegi, trzeba je jednak do nich przyzwyczaić aby uniknąć problemów. Należy wprowadzić pewne rytuały pielęg­nacyjne, przyzwyczajając do nich już małego szczeniaka, który szybko je zaakceptuje jako naturalne działanie silniejszego w stadzie.

KĄPANIE PSA Wprawdzie labradory uwielbiają wodę, ale nie przepadają za myciem, toteż psa trzeba mocno przytrzymać, a wannę wyłożyć przeciwpoślizgową matą. Psa namydlamy psim szamponem i starannie spłukujemy. Kąpiele na dworze mogą odbywać się tylko przy upalnej pogodzie. Psa trzeba wypłukać bardzo starannie, tak aby na brzuchu nie zostały resztki piany. Trzeba uważać, aby szampon nie dostał się do oczu i uszu. Przemawianie do psa uspokajającym głosem pozwoli mu łatwiej znieść kąpiel. Po kąpieli wyciskamy z sierści nadmiar wody, pozwalamy psu otrzepać się, a następnie wycieramy ręcznikiem. Można też użyć suszarki do włosów.